Den dominerende magt i det håndboldgale Spanien må siges at være FC Barcelona. Ligesom med Paris Saint Germain i Frankrig er FC Barcelona en overordnet sportsorganisation, der strækker sig over flere forskellige sportsgrene, hvor den mest berømte afdeling vel nok er fodboldholdet FC Barcelona.

I håndboldmæssig sammenhæng har klubben fået tilnavnet Lassa og blev grundlagt d. 23. november 1943. FC Barcelona Lassa er Europas mest vindende klub, når vi taler om både nationale og internationale titler. Allerede fra klubbens start i 1940’erne, satte FC Barcelona Lassa sig på tronen af spansk håndbold, da klubben allerede inden sin 10 års fødselsdag havde vundet det spanske og katalanske mesterskab fem gange. I 1960 overgik den spanske håndboldliga til at spille den form for <a href=”https://www.bbc.co.uk/sport/handball

“>håndbold vi kender i dag, hvor der spilles 7 mod 7 og på en mindre bane fremfor tidligere, hvor hvert hold stillede med 11 spillere på en bane, der havde størrelse som en fodboldbane. Efter nogle års tilvænning begyndte FC Barcelona Lassa også at dominere denne håndboldudgave, da man vandt både liga og pokalturnering i 1969. I 1971 indviede man sportshallen, Palau Blaugrana, der er navngivet efter FC Barcelonas “kælenavn” Blaugrana, som betyder “De blå og granatrøde” – efter de karakteristiske stribede trøjer som alle klubbens hold spiller i. I denne sportshal har man siden spillet forskellige sportsgrene, heriblandt håndbold, basketball, hockey og indendørs fodbold.

Det blev kun til et enkelt mesterskab og to pokaltitler for FC Barcelona Lassa i 1970’erne, hvor konkurrencen var hård fra Granollers, Calpisa og Atletico Madrid. I 1980’erne tog det dog for alvor fart for klubben, der vandt den ene titel efter den anden. Ikke mindst efter Valero Rivera blev ansat som træner i 1984. Over de næste to årtier cementerede FC Barcelona Lassa sig som den altoverskyggende stormagt i Spanien, da man vandt både nationale og internationale mesterskaber, heriblandt 12 ligatitler; fem af dem i træk fra 1987-1992 og igen fem i træk fra 1995-2000 samt 11 pokaltitler. Også internationalt dominerede FC Barcelona Lassa, da man vandt 15 europæiske titler, hvoraf fem var i træk fra 1996-2000. En bedrift ingen håndboldklub tidligere havde formået. Dermed skrev FC Barcelona Lassa sig ind i, ikke bare de spanske historiebøger, men så sandelig også de europæiske. I 2004 stoppede Rivera som træner, og det blev afslutningen på det, der blev kendt som “Dream Team”. Men dominansen fortsatte og siden 2010 har klubben vundet samtlige udgaver af det spanske mesterskab, hvilket i øjeblikket tæller syv i træk.